27 Eylül 2013 Cuma

Üç Aylık Takvim Oluşturucu

İnsanı aylak olmaktan kurtaran bazı kamçılar vardır. Bazen borç yiğidin kamçısıdır. Bazen kamçı metafizik gerilimdir bazen hayat iman ve cihad gibi bir marş, bir yürütücü ezgidir. Bazen idealler, mefkureler, hedefler kamçıdır. Bazen şekerlerdir, ödüllerdir, diplomalardır. Bazen insan gafil olmadığı bir zamanda planlar yapar ama sair zamanda karşısına hissi engeller çıkar. "Heves ve vehmi hükmedip, en az ve ehemmiyetsiz bir lezzet-i hazırayı ileride gayet büyük bir mükâfâta tercih eder."

Üniversite yıllarımda uzak tarihteki vize ve finallerimden iyi notlar almak herkes gibi benim de hedefimdi. Ancak sınavlara daha var diye engellere takılıp kalıyordum. Arkama baktığımda bir arpa boyu yol gidemediğimi görüyor ve üzülüyordum. Ödevlerimi ve kitaplarımı bütün aksamalarla beraber belli tarihlerde bitirme planı yapabileceğim bir takvime ihtiyacım vardı. Böylece yapmam gerekenleri zamanı yaklaştıkça hatırlayacak ve engellere prim vermeyecektim. Excel'de üç aylık takvimler hazırlayıp A4 kağıda basarak ranzama asmaya başladım. Bir süre sonra takvimi otomatik hazırlayan bir internet sayfası oluşturdum.

Adını "Üç Aylık Takvim Oluşturucu" koyduğum bu sayfa, Firefox ile açılıp yazdırıldığında A4 kağıda tam oturuyor. Dosyayı ne zaman açarsanız açın içinde bulunduğunuz haftadan başlayan on haftalık bir takvim elde ediyorsunuz. Hem de devasa rakamlar ile doldurulmamış, not almaya müsait bir takvim. Şöyle bir görüntüsü var:

Üç Aylık Takvim Oluşturucu
(Javascript Calender Generator)

Buradan indirebilirsiniz:


Eğer bir Açıköğretim Fakültesi öğrencisi iseniz, her güne bir üniteyi okumayı planlıyorsanız işinizi görecek bir takvim olduğunu düşünüyorum. Yeri gelmişken bunu da haber vereyim. Açıköğretim Fakültesi ders kitaplarını PDF formatında ve sesli kitap olarak eogrenme.anadolu.edu.tr adresinde erişime açmış. Mesela İşletme Bölümü'nün hemen hemen bütün kitaplarına buradan erişebilirsiniz. Ne kadar güzel, değil mi?

Hiç yorum yok: